Please contact us for a price, quoting the part number ZF070-70-016.
Are you a motor trade business?
Suspension Spring Helper spring
H&R Spezialfedern ZF070-70-016
Suspension/Damping > Suspension Spring
Does this fit your car?
Specifications
Untensioned length [Inch]
2.9Inch
Untensioned length [mm]
74mm
Inner Diameter [inch]
2.76Inch
Inner Diameter [mm]
70mm
Spring Rate [N/mm]
14N/mm
Spring Rate [lbs/in]
80lbs/in
Theoretical block length [inches]
0.63Inch
Theoretical block length [mm]
16mm