Please contact us for a price, quoting the part number 20957161Z.
Are you a motor trade business?
Track Widening TRAK+® Wheel Spacers
H&R Spezialfedern 20957161Z
Wheels > Track Widening
Does this fit your car?
Please note additional information and vehicle-specific technical notes!
All DR-Systems require longer wheel-bolts. These have to be ordered separately. When ordering wheel-bolts please follow these guidelines: If possible name the type of the wheel when ordering. New bolts must be longer than the original ones by half of the total Track-widening. For example: With a 30 mm DR-kit you will require bolts that are 15 mm longer than the original bolts. The bold-head must be identical to the existing bolt: Taper 60° Round-head for M12/d24 mm, for M14/d28 mm Round-head for M12/d26 mm (e.g. OE VAG-wheels) Flat-head with disc for CITROEN/PEUGEOT-vehicles M12x1,25 Flat-head for PORSCHE-original-wheels M14x1,5 Safety Guidelines (No. of turns for wheel screws) M12x1,5 = 6,5 turns = approx. 10 mm of load bearing shaft length M12x1,25 = 8,0 turns = approx. 10 mm of load bearing shaft length M12x1,75 = 6,5 turns = approx. 12 mm of load bearing shaft length M14x1,5 = 7,5 turns = approx. 12 mm of load bearing shaft length 1/2"UNF = 8,0 turns = approx. 11 mm of load bearing shaft length Please ensure that the wheel screws do not damage any part of the brake system (ABS sensors etc.) Turn the wheel first by hand and check clearance on the inside (max. tolerance for some vehicles is only 2 mm (RA Mercedes).
Specifications
Track widening per axle [mm]
20mm
Thickness [mm]
10mm
Number of Holes
5
Bolt Hole Circle Ø [mm]
130mm
Centering Diameter [mm]
71.6mm